Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpomínky pamětníků

26. 9. 2013

Pokud se staráte o pevnost, setkáte se s lidmi, které by jste jinak "nepotkali". Mezi nimi jsem potkal i dva pány, co události okolo stavby opevnění vnímali jako školáci. Podělím se s Vámi o jejich vyprávění. Přišlo mi hloupé vyzvídat na nich jejich jména, takže je nemůžu sdělit ani vám a bude je označovat jen číslící.

Tak tedy první pán mi vyprávěl, že byl tehdy kluk a jeho táta vozil těžké prvky na stavbu naší pevnosti parním automobilem Škoda-sentinel. Vše ostatní, co bylo na stavbu srubu potřeba, se tam naváželo pomocí koňských spřežení a bylo jich prý spousta. Při postřelovacích zkouškách v roce 1942 si Němci dovezli těžká děla, která postavili od objektů na vzdálenost okolo 100 metrů. Jako klukovi pánovi připadalo, že by tou hlavní dokázal prolézt. Samozřejmě v době testu německá armáda nikoho do oblasti nepouštěla.

Druhý pán mi vyprávěl, že pamatuje, jak měli za chalupou řopík, ve kterém byli záložáci. Znáte kluky, chodili za vojáky, zajímalo je to. Jednou když se za nimi šli podívat, jim vojíni v záloze z už dálky ukazovali s prstem na puse ať jsou zticha, že totiž pan svobodník spí. Takovou úctu k hodnosti  i později jako poddůstojník u tankistů v padesátých letech nezažil. Pán si taky vzpoměl, jak museli vojáci opevnění opustit a jít. Vojáci plakali bezmocí a vzteky, prý v životě už nic horšího neviděl, než vojáky co brečí. Při vyprávění si na chvíli zakrývá oči, asi to na něj působí i po letech. Postřelovací zkoušky pamatuje, Němci jim zahradili cestu, když šli po škole domů a museli počkat. Měla to být velká děla, kde se vezl zvlášť podvozek a zvlášť hlaveň. Jeden granát po stěně pevnosti skouzl a v poli vyryl asi 50 metrů dlouhou brázdu. Děla byla velmi blízko objektů, snad jen několik desítek metrů.

Srub N-S 93b utržil několik průstřelů, potom co dostal několik ran do stejného místa. Podařilo se mi najít při vyklízení několik střepin z dělostřelecké munice. Dle největší z nich odhaduji ráži kolem 200 mm. Z vyprávění kamaráda, co se v tom lépe vyzná než já, se taková děla skutečně přepravovala rozložená na několik části.